Jak utrzymać porządek na klatce schodowej?
Klatki schodowe w blokach bez względu na fakt czy budynki należą do wspólnoty mieszkaniowej, czy do spółdzielni, muszą być utrzymane w należytej czystości. Sprawa jest o tyle kontrowersyjna, że znana z polskiego serialu „Alternatywy 4” funkcja tzw. gospodarza domu obecnie przechodzi do lamusa.
Dziś za porządek na klatce odpowiadają profesjonalne firmy sprzątające, które wynajmowane są przez osoby zarządzające budynkiem. Jak utrzymać porządek na klatce schodowej? Dlaczego warto te obowiązki powierzyć nie osobie prywatnej a profesjonalnej firmie? O tym dowiecie się z dzisiejszego wpisu.
Co o sprzątaniu klatek schodowych mówi prawo?
Klatka schodowa to wspólna dla mieszkańców i użytkowników obiektu budowlanego część, będąca wewnętrznym ciągiem komunikacyjnym budynku. Każdej korzystającej z klatki schodowej osobie mniej lub bardziej zależy na tym, aby ten właśnie obszar budynku był czysty, zadbany, jednym słowem pełnił funkcję wizytówki. W przypadku dbania o stan techniczny budynku mieszkalnego sprawa jest oczywista. Zazwyczaj odpowiada za to Spółdzielnia, czasami wspólnota mieszkaniowa. O tym, że utrzymanie porządku na klatkach schodowych jest niezwykle ważne, mówią nie tylko względy estetyczne, ale i przepisy BHP, które wymuszają na zarządcach obiektów budowlanych zapewnienie właściwej drogi ewakuacyjnej, czy też drogi dotarcia do każdego mieszkania przez służby ratunkowe jak policja, straż i pogotowie. O utrzymaniu porządku i czystości na klatkach mówi ustawa o własności lokali, przepisy ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz wewnętrzne regulaminy wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni.
Utrzymanie czystości leży w interesie wszystkich mieszkańców danego obiektu mieszkalnego. Praktyka pokazuje, że rozwiązania mogą być dwa: albo za sprzątanie odpowiadają (dyżurami) mieszkańcy, albo firmy sprzątające, takie jak nasza. Pierwszy wariant jest najbardziej zawodnym sposobem, gdyż ciężko jest ustalić standardy sprzątania. O ile wiadomo, co wchodzi w zakres czynności i „zabiegów higienicznych”, jakie należy przeprowadzić na podległej do danego mieszkania części klatki, to sposób ich wykonania będzie różny. Pojęcie czystości bowiem jest pojęciem względnym i odbieranym w różny sposób przez każdego z nas. Jeśli „dyżur sprzątania” przypadnie dodatkowo na osoby zabiegane, schorowane lub starsze, klatka w danym okresie albo nie zostanie posprzątana w ogóle, albo zostanie zrobione to „po łebkach”. Można pokusić się o zatrudnienie dozorcy budynku, ale jest to rozwiązanie zbyt drogie, na które zgodzić i „złożyć się” musieliby wszyscy użytkownicy budynku.
Komu zatem powierzyć sprzątanie klatek?
Sprzątanie klatek schodowych najbardziej opłaca się z wielu względów zlecić firmie sprzątającej. Podstawową korzyścią dla mieszkańców, czyli osób najbardziej zainteresowanych utrzymaniem klatek schodowych w należytej czystości, jest odciążenie ich od pamiętania o grafiku sprzątania klatki, czy też ponoszenia dodatkowych wydatków na zakup środków czystości. Skoro mowa o środkach chemicznych, sprzątanie przez nas – firmę sprzątającą, jest skuteczniejsze. Nasze preparaty czyszczące nie tylko „dłużej pachną”, ale przede wszystkim lepiej radzą sobie z brudem, są silniejsze i szybsze w działaniu od preparatów dostępnych na półkach sklepowych. Używanie detergentów profesjonalnych, skoncentrowanych sprawia, że koszt sprzątania klatki schodowej w całym budynku nie jest wysoki. Dobór odpowiedniej chemii czyszczącej jest ważny zwłaszcza w nowoczesnych apartamentowcach, gdzie podłoga to nie zwykły gres, a posadzki wykonane z kamienia naturalnego, który wymaga specjalnego traktowania, aby mógł zachować estetyczny wygląd. Stosujemy sprawdzoną, wysokiej jakości chemię do czyszczenia takich elementów klatki schodowej jak poręcze, skrzynki na listy, skrzynki z licznikami, lampy, włączniki światła itp. Sprzątane przez nas budynki wyróżniają się nieskazitelną wręcz czystością i zapachem świeżości, co wpływa na samopoczucie mieszkańców, a także zmniejsza częstotliwość konieczności wykonania drobnych remontów, które i tak w rozliczeniu końcowym uderzają w mieszkańców.