Największe wyzwania przy porządkowaniu hal magazynowych
Duża rotacja towarów oraz częste poruszanie się wózków widłowych wymagają od magazynu wysokiej funkcjonalności. Prace magazynowe generują spore nieczystości, a ich sprzątanie bywa utrudnione przez natężenie ruchu na wyznaczonych trasach transportu bliskiego. Wszystko to sprawia, że utrzymanie stałej czystości jest niezwykle trudne.
Półki, lampy i okna
Porządkowanie hal magazynowych powinno przeprowadzać się podczas przestoju w pracy, jednak często nie można sobie na to pozwolić. Dlatego właśnie wykonuje się to na wyodrębnionym terenie, który został wyłączony z ruchu na czas sprzątania. Na półkach poszczególnych regałów lub w trudno dostępnych miejscach będzie zbierać się kurz, który można usuwać specjalnym odkurzaczem. Zdecydowanie większym problemem są zanieczyszczone przez kurze, pyły lub inne zabrudzenia punkty oświetleniowe. Im więcej nieczystości osiądzie na lampach, tym trudniej będzie poruszać się po hali i szukać wybranych produktów. Jeśli w magazynie zamontowane są okna, to przeważnie szybko dochodzi do ich zabrudzenia i ograniczeń w dostarczaniu światła. Niektóre szyby są zlokalizowane na wysokości, co wymaga usługi alpinistycznego mycia.
Trudności z utrzymaniem czystości podłogi
Mnóstwo nieczystości gromadzi się na podłogach. Wjeżdżające z zewnątrz wózki magazynowe często wnoszą ze sobą błoto i piasek, a na paletach śmiecie z innych hal. Z czasem podłoga się rysuje i traci swój blask. Dodatkowo pracownicy nie podejmują się regularnego zamiatania, co jeszcze bardziej pogłębia problem. Duże powierzchnie najlepiej sprzątać za pomocą automatów szorująco-zbierających, jednak nawet przed ich zastosowaniem trzeba usunąć z posadzki drobiny piasku, aby nie stały się materiałem szlifierskim. Do tego na podłogach magazynowych można spotkać plamy po wyciekach paliwa lub oleju, ślady po oponach wózków widłowych, zaschnięte lakiery, farby lub inne chemikalia. Problemem mogą być także plamy powstałe na skutek kontaktu z kwaśnymi roztworami i wilgocią. Czyszczenie niektórych brudów może wymagać zastosowania specjalistycznych środków.
Renowacja posadzki
Jest to sposób na to, by podłoga w twoim magazynie odzyskała dawny blask. Najpierw posadzkę się szlifuje przy użyciu metalowych tarcz. Następnie dokonuje się obróbki z zastosowaniem elementów diamentowych. Kolejny krok to czyszczenie przy użyciu proszku polerskiego, który odświeża kolor i zabezpiecza powierzchnię przed wchłanianiem brudu i wilgoci. Tych kilka kroków wystarczy do tego, by podłoga prezentowała się niczym tafla lustra. Regularne czyszczenie posadzek pozwala przedłużyć ich żywotność, a także usunąć trudne, stare zabrudzenia i zarysowania.